RAINIS

 

Aizsāktās lugas

 

INESA DE KASTRO

 

 

 

RADĀMĀS DOMAS UN LUGAS PLĀNOJUMI

18.6.12.

Dot skaidru mīlas drāmu, skaidrāku nekā «Romeo und Julia».
Varbūt Inez de Castro. Cf. Hart, II, 345., 346. Labāk par Romeo und Julia, jo nau tik pasīvi un nospiesti, paši valda, tikai kaislība, kas visu aizmirst, no visa sveša kaunas. Varbūt tad nevajga atrast motīva, kādēļ nesaka par savu laulību atklāti.
V cēlienā Pedro: Es rādīšu, ka varu būt arī prātīgs (sodot!), ne vien iemīlējies jauneklis - nelga.

(23273/123)

 

7.7.15.

Vidus ir Inesas nokaušana.
III Inesas nāve.
I un II Iemīlēšana. Pretintrigas. Ienaids izaudzis līdz katastrofai. Tātad paredzams ļauns gals.
III Līdz ar Inesas nāvi novīst visi ziedi; skaistums parādīsies zemes virsū tikai sapņos, piemiņās un parādībās, bet arī tie baidīs un dzīs meklēt zudušo un apkarot nīcinātājus. Zeme jātīra.
IV Tas top izteikts. Varbūt salīgums.
Naidnieku sagūstīšana iemesls uz laulības pasludināšanu.
V Ļaužu šaubas par laulību iemeslu uz kronēšanu.

 

* * *

 

I Sākums: Konstance slima, Pedro slēpj mīlu uz Inesu.
Pretspēle: to laulību nepielaist, jo tad brāļa Castro varā. Liek priekšā citu laulību.
II Muižas dāvā Castriem. Spāniešu iespaids un iespēja, ka spānieši iekaro Portugāli.
III Pedro atraida citu laulību. Tātad pretspēle iet tālāk: mērķis nu: nepielaist kopdzīvi ar Inesu.
Pedram noprasa, vai ir laulājies?
Inesu nogalināt apņemas, lai izdzītu spāniešus. Karalim tēvam iestāsta: Pedro un Castri grib nokaut Fernando, pirmās sievas Konstances dēlu - aiz viltus kā ieroci pret viņu tautā un galmā. - Nospriež Inesu nogalināt.
Pedro top brīdināts, netic tādam zemumam. Tēvs labs. Bet nospriež pasteigt laulību.
Laulība notiek te III vai II? Vai nemaz nenotiek? Inesas nāve. Plaši izvest. Varbūt jau te. Pedro pēc nogalināšanas. Vai Inesa pretojas: ir laiks, nau galvenais, tik mīl vien. Pedro arī aizraujas, nemana ne gadus. Laulājas slepus, baidīdamies, ka nepārtrauc. Vai pretnieki taisni uzlūko, vai tik nelaulājas; nopērk priestrus, lai nedara to. Pedro mēģina velti, top ziņots karalim. Ierunas, ka nau atļaujas no tēva, no pāvesta.
IV Ir kūmas. Motīvs, ka nau laulājies: baidās, ka tad Inesu vēl vairāk raudzītu nokaut. Nu pretspēle domājas uzvarējusi. Nu tik Castri jāuzvar. Pedro brīvs no iespaida. Bet maldās. Pedro taisni pārvēršas niknumā. Sarunā ar pretniekiem Pedro: Par ko tad jūs mani esat turējuši? Par blēdi? par gļēvuli? bez gribas? Kas tad jums ir cilvēks? ir labums? Pedro atriebj ne vien Inesu, bet pašu skaistumu, labumu, cilvēcību. Viņš top pārvērsts par ļaundari un soģi, kāds nebija agrāk.
Karals tēvs te mirst, redzēdams Pedro niknumu, savu kļūdu - politisku un morālisku.
Saruna ar Pacheco. Ziņa par Pedro kara darbību.

(22810/11)

 

7.7.15.

«Inesai» vajga pirmai daļai, I un II cēlieniem, būt sevišķi stipriem. IV un V var atslābt, jo par sevi faktiski stipri ir garīgi tikai attaisnojami caur I un II. Tad tik sajūt kā konsekvenci, rezultātu.
IV un V var būt arī īsi. I un II gari un skaisti.

(22810/12)

 

7.7.15.

IV pēdējais kāpinājuma moments Freitāgam īsti ir vecā parabazis: būs taču vēl labi. Kur te? Kā izbēg pretniekam? Vai salīgums ar Pedro? Salīgst, bet tomēr liek bēgt.

(22810/13)

 

7.7.15.

IV Pedro te top ļauns. Salīgst, bet jau noņēmies neturēt līgumu un tomēr atriebt. Kad bēg te, tad niknums. (?) Vai noņemas lauzt asins tiesību. Ne tik daudz atriebt, kā gandarīt Inesu, izvest laulību. IV Sarunā. Pacheco: Tu taču nedabūji salaulāties! Pedro dusmas vai meli (?): dabūju.
Tad nu grib to izdarīt pēc nāves.
V - Jums jāredz, ka ir laulāta. Jāpielūdz kā karaliene.
Caur viltu dabū rokā un izdara gandarību.

(22810/14)

 

8.7.15.

Tauta runā teikās un dziesmās arī še. Tautai arī līdz jādarbojas drāmā: aizstāv Inesu ar savām simpātijām: nevainīgā, svešā, vajātā, nabagā bārenīte, labdarīgā. Vada Pedro uz atriebu un gandari, kad IV izlīgst. Vada I un II uz laulību. V uz kroniņu.

(22810/15)

 

8.7.15.

Fonte dos Amores sauc pate Inesa. Sarkano vietu vēlāk tauta iesauc par asinīm. Jeb tauta: Te būs strautiņš no meitenes asarām, te ir quinta dos lagrimos

(22810/16)

 

14.7.15.

cf. Inesas raksturs: Dante «Nuova Vita», pag. 43.-44. Visi viņu mīl. 53.-56. Dantem cita mīla, bet tad viņš atgriežas jo spilgtāk pie Beatričes.
Pedram varbūt Inesas parādība.
Vai Inesa, kura ir izglītota, lasījusi Dantes «Nuova Vita»? Ir iespējams, jo Dante miris jau 1321. g.

(22810/17)

 

14.7.15.

Terēzi apņem gadu pēc Inesas * [nāves]. To iedod viņam tēvs vai naidnieki, vai māte līdz ar salīgšanu vai priekš tās: Grib aizmirst sāpes pēc Inesas.
Inesas parādība.
Dzird tautas dziesmiņu par Inesu. Vai dzird slepenu sarunu, ka Terēza dota ar nolūku.
Iekšēji cēloņi dzen uz Inesas atmiņu.
Tad ļaužu taisnība 1360. gadā prasa noziedznieku izdošanu.
Terēza Inesas kopija; negrib tā būt, ciena Inesu, bet grib arī mīlas druskas sev pašai no Pedra. Tā notiek katastrofa: Pedrā atmostas atmiņa.

(22810/19)

 

3.4.16.

Pietiek kaislības motīva, aiz kura kaunas no sveša un aizmirst teikt atklāti.
V atmostas atzina, ka tas motīvs nepietiekošs, ka to var pārprast. Tādēļ atkal pārmērā atriebj un ceļ godā Inesu. Arī otrā sieva izrādās par nepietiekošu. Abi mīl Inesu jo vairāk.

(23273/123)